Про те, як працюють криптовалюти простою мовою

  • 12.5.2022
  • Автор Владислава Рикова
  • Категорії: Новини

Як ви знаєте, в Україні легалізували криптовалюту. Зеленський підписав закон «Про віртуальні активи», ухвалений Верховною Радою України 17 лютого 2022 р.

Ця технологія стрімко увійшла до сучасного життя, термін “криптовалюта” можна почути на кожному кроці. Хтось вихваляє її, а хтось відкрито критикує. Проте більшість людей таки зовсім не розуміють те, як вона працює.

как работают криптовалюты

Про роботу криптовалют

Криптовалюти відносяться до альтернативних валют. Одна з найголовніших їх відмінностей у тому, що вони децентралізовані. Простіше кажучи, управляє ними не уряд чи організація. Також криптовалюти відносяться до P2P валют, або однорангові валюти. Це дозволяє окремо взятим користувачам купувати та продавати товари або послуги безпосередньо, для угод не потрібні посередники та такі сторонні організації, як банки.

Розглядаючи криптовалюти в цілому – у них усіх одні й ті самі базові технології та концепції.

Про блокчейн

Здійснюючи переказ у банку, або будь-яку іншу транзакцію, банк не відразу забирає гроші з рахунку, з якого здійснено переказ, а одержувач не відразу отримує суму транзакції. Банк лише для власної зручності зберігає інформацію про переказ скільки йому потрібно. Відразу після операції змінюється лише баланс відправника, іноді одержувача. За такої системи фінансові операції відбуваються принципом записів у базах даних. Фізично втручатися не потрібно.

Для незалежного функціонування криптовалюти без певного посередника кожен учасник будь-якої транзакції повинен мати спосіб зберігати дані про перекази. При цьому саму криптовалюту можна придбати за фіат (наприклад, грн) в таких обмінниках, як ChangeIt. Проблема може бути вирішена без бази або центральних серверів.

Блокчейн – відкритий список транзакцій, захищений криптографічно. За допомогою криптографії створюється ланцюг, що складається з блоків записів різних перекладів та транзакцій, пов’язаних один з одним. Кожен блок, має унікальний ідентифікатор, який пов’язує його з ідучим раніше блоком.

Як тільки блоки потрапляють в блокчейн, вони не можуть бути змінені, хіба що доведеться втратити дані про весь ланцюг після зміненого блоку. При втраті даних користувачі дізнаються про зміну ланцюжка, а значить, новий ланцюг даних не може бути використаний. Важливо згадати, що модифіковані ланцюжки мають сенс лише коли були визнані переважною кількістю учасників транзакцій.

Електронні гаманці з криптовалютами прив’язуються до блокчейну, що гарантує відповідність балансів користувачів із реальними балансами. Нові платежі завжди перевіряються та порівнюються з даними з блокчейну. Це гарантує, що транзакція справжня і була здійснена насправді.

Майнінг криптовалют

З метою визначити, які блоки перекладів повинні бути додані в блокчейн, а також щоб ці блоки було просто можливо створити, частина користувачів займаються майнінгом.

Майнери використовують потужність комп’ютерів або спеціальних майнінг ферм. З їхньою допомогою, виконуючи складні алгебраїчні обчислення, буквально доводять, що транзакція насправді була здійснена. За рахунок існування майнінгу, спам, підроблені записи транзакцій та їх скасування вдається розпізнати. Ефективний майнінг це дуже дороге заняття.

Криптовалютні гаманці

Криптовалюти не можуть зберігатися на звичайних електронних гаманцях або пластикових картках. Для зберігання криптовалют використовують спеціальні гаманці. Криптографічний ключ, який має всі такі гаманці, дозволяє користувачеві отримувати доступ до його балансу.

Використання криптовалют

Біткоїн став першою криптовалютою, яка була децентралізована. Зараз це найбільша і найвідоміша криптовалюта у світі. У 2008 році її створила нікому не відома людина, яка використовувала псевдонім Сатоші Накамото, а в 2009 їм же було створено перші гаманці для біткоїну.

Популярність біткоїну зростала з кожним днем. Зараз сотні великих компаній, таких як Microsoft, Reddit, Subway та багато інших використовують криптовалюти для оплати своїх послуг.

За допомогою біткоїну можна придбати й інші криптовалюти. Їми торгують на спеціальних криптобіржах і проводять за допомогою біткоїну угоди. Весь ринок криптовалют оцінюють у сотні мільярдів доларів, лідируючу частину якого займає біткоїн.

Навіщо користуватись криптовалютами

Коло використання криптовалют невпинно зростає, з’являються нові способи їх застосування. Це зумовлено швидкістю операцій, низькими комісіями та доступністю. Ймовірно, що у майбутньому криптовалюти стануть стандартом фінансових операцій.

Криптовалюти очевидно мають безліч плюсів, проте є деякі проблеми, через які їхнє масове прийняття утруднюється. Здебільшого це пов’язано з низькою поінформованістю більшості людей. Новачкам у темі важко розібратися, багато хто не довіряє технологіям.

Custom Gravatar
Владислава Рикова

Експерт з юридичного маркетингу. Керівник маркетингового агентства MAVR.

Бізнес-ступінь “Майстер ділового адміністрування” (MBA).

Share
This
Є питання? Не відкладайте, отримаєте відповідь прямо зараз Задати питання